Regulamin wystawy psów
REGULAMIN WYSTAW PSÓW RASOWYCH.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Organizowanie wystaw, pokazów oraz zawodów psów rasowych to jedno z zadań, które wynikają z założeń statutowych Stowarzyszenia Canis e Catus.Na tego typu wydarzeniach zapraszamy psy reprezentujące różnorodne rasy, które są uznane przez „FEDERATION OF CYNOLOGY FOR EUROPE” ( FCE )
2. Ten regulamin został stworzony w zgodzie z zapisami Statutu Stowarzyszenia Canis e Catus.
3. Stowarzyszenie Canis e Catus organizuje wystawy:
a) Międzynarodowe Wystawy Psów Rasowych (FCE) upoważnione do przyznawania CACIB – FCE
b) Krajowe Wystawy Psów Rasowych upoważnione do przyznawania CAC – CeC
c) Specjalistyczne Wystawy danych ras
d) Wystawy championów ( psów, które posiadają tytuł championa )
e) Wystawy Polskich Ras
f)Wystawa Światowa
g)Wystawa Europejska
h) Wystawy Zwycięzców Polski danego roku
4. Organizatorami wystaw i pokazów są: Zarząd Stowarzyszenia Canis e Catus oraz, za zgodą Zarządu, mogą nimi być również Instruktorzy Szkolenia Psów, z którymi Stowarzyszenie Canis e Catus współpracuje, oraz Hodowcy Canis e Catus, którzy na codzień angażują się w rozwój Stowarzyszenia Canis e Catus.
5. Organizator powołuje Komitet Organizacyjny. Komitet organizacyjny jest odpowiedzialny za koordynację i realizację wystawy, podczas gdy nadzór nad przebiegiem wydarzenia spoczywa na Zarządzie organizującego.
6. Na wszystkie rodzaje wystaw organizowanych przez Stowarzyszenie Canis e Catus stosuje się opłaty za zgłoszenie psa, niezależnie od tego, czy pies bierze udział w ocenie, czy nie. Wysokość tych opłat ustala Zarząd. Zarząd oraz organizatorzy wystawy mogą zwolnić niektóre rasy i grupy psów z obowiązku opłacania tych opłat. Nie pobiera się opłaty za zgłoszenie psa na pokaz.
7. Zagwarantowanie właściwych warunków dla psów jest fundamentalnym priorytetem podczas wszystkich wydarzeń kynologicznych.
8. Na wystawach mogą brać udział jedynie zdrowe psy, które zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie i mają aktualne szczepienia.
9. Niedozwolone jest używanie produktów, które mogą zmieniać strukturę lub kolor sierści, skóry lub nosa psa. Zakazane jest również przygotowywanie psów na terenie wystawy przy użyciu takich środków. Dozwolone jest jedynie korzystanie z grzebienia i szczotki. Nie wolno zostawiać psa przywiązanego na stole do trymowania dłużej niż jest to konieczne do jego przygotowania.
10. Zgłaszanie psów odbywa się poprzez wypełnienie formularza internetowego.
11. Termin zakończenia zgłoszeń na wystawę jest ustalany przez organizatora. Następnie organizator przesyła potwierdzenie zgłoszenia wystawcy na podany w zgłoszeniu adres e-mail.
12. Pies może być zgłoszony na wystawę tylko w jednej z dostępnych klas:
a) klasy młodszych szczeniąt – wiek od 3 do 6 miesięcy,
b) klasy szczeniąt – wiek od 6 do 9 miesięcy,
c) klasy młodzieży – wiek od 9 do 18 miesięcy,
d) klasy pośredniej – wiek od 15 do 24 miesięcy,
e) klasy otwartej – wiek powyżej 18 miesięcy,
f) klasy użytkowej – wiek powyżej 15 miesięcy, z certyfikatem użytkowości.
13. Ringi do oceny psów powinny spełniać następujące wymogi:
a) muszą być ogrodzone,
b) muszą być odpowiednio dobrane pod względem wielkości do ocenianych ras i liczby psów,
c) powinny zapewniać sędziemu, asystentowi praz sekretarzowi właściwe warunki do pracy. Do wyposażenia ringu należy: stół z krzesłami, osłonięty parasol lub inne zadaszenie, komplet tabliczek z numerami lokat i tytułami, odpowiedni stół do oceny ras małych, chusteczki dezynfekujące oraz napoje ( typu woda ).
14. W ringu powinna znajdować się tablica informacyjna zawierająca: numer ringu, listę ocenianych rasy oraz nazwisko sędziego.
15. Organizator wystawy powinien przestrzegać właściwych przepisów dotyczących zdrowia zwierząt oraz zagwarantować obecność lekarza weterynarii dostępnego przez cały czas trwania imprezy.
16. Na obszarze wystawy możliwa jest prowadzenie działalności handlowej zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi drobnej gastronomii oraz sprzedaży artykułów dla psów i innych zwierząt. Stoiska handlowe powinny być umieszczone w wyznaczonych strefach, za zgodą organizatora wystawy.
17. Na terenie wystawy zakazana jest sprzedaż szczeniąt.
18. Tylko upoważniony sędzia kynologiczny z Polski lub sędzia zaproszony z uznanych przez FCE organizacji kynologicznych innych krajów ma prawo do przyznawania ocen, lokat, certyfikatów i tytułów.
19. Podczas oceny psów w ringu, poza sędzią mogą być obecni asystenci, sekretarz, łącznik oraz tłumacz. W ringu może przebywać jedynie jedna osoba z danym psem. Sędzia ma możliwość zatwierdzenia zmiany osoby prezentującej psa w trakcie oceny.
20. Sędzia w pierwszej kolejności dokonuje oceny psów, a następnie ocenia suki należące do danej klasy.
21. Podczas indywidualnej oceny psów, sędzia uwzględnia zarówno ich wady wrodzone jak i nabyte, zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. W efekcie takiej oceny, pies wystawiany w klasach młodzieży, pośredniej, otwartej, użytkowej, championów i weteranów może zostać oceniony jedną z poniższych kategorii:
a) DOSKONAŁA,
b) BARDZO DOBRA,
c) DOBRA,
d) DOSTATECZNA,
e) DYSKWALIFIKUJĄCA,
f ) NIE DO OCENY
22. Poza oceną indywidualną, sędzia przeprowadza także porównawczą, przyznając lokaty od I do IV tylko psom z ocenami doskonałymi i bardzo dobrymi. Pozostałe psy otrzymują oceny indywidualne bez przydziału lokat.
23. W klasach młodszych szczeniąt i szczeniąt pies może otrzymać oceny:
a) WYBITNIE OBIECUJĄCY
b) OBIECUJĄCY
c) MAŁO OBIECUJĄCY
23. Decyzja sędziego w sprawie oceny i lokaty jest ostateczna, a wystawcom nie przysługuje możliwość odwołania się od tego werdyktu.
24. Tytuł „Najlepsze Młodsze Szczenię” można uzyskać na każdej wystawie, z wyjątkiem wystaw championów, dla psów i suk w klasie młodszych szczeniąt, które otrzymają wybitnie obiecującą ocenę i pierwszą lokatę. To samo dotyczy tytułu „Najlepsze Szczenię”, który może być przyznany psom i sukom w klasie szczeniąt, spełniającym te same kryteria. Tytuł „Zwycięzca Młodzieży” jest możliwy do zdobycia na każdej wystawie (oprócz wystaw championów), dla psów i suk w klasie młodzieży, które uzyskają doskonałą ocenę i pierwszą lokatę. Najlepszy Junior w Rasie wybierany jest spośród Zwycięzców Młodzieży, podczas gdy Najlepszy Weteran w Rasie wyłaniany jest spośród Zwycięzców Weteranów.. Zwycięzca Rasy i Zwycięzca Płci Przeciwnej konkurują ze sobą o tytuły na wystawie championów, a wybór dokonuje sędzia w ringu.
25. CHAMPIONATY:
a) Championat Polski Szczeniąt – Podczas każdej wystawy kynologicznej w Polsce, sędzia ma prawo przyznania tytułu „Najlepsze Młodsze Szczenię” oraz „Najlepsze Szczenię”, które stanowią podstawę do ubiegania się o tytuł „Championa Polski Szczeniąt”. Przyznanie tego tytułu nie jest jednak obowiązkowe i zależy od decyzji sędziego. Aby pies otrzymał tytuł „Championa Polski Szczeniąt”, musi trzykrotnie uzyskać tytuł „Najlepsze Szczenię” lub „Najlepsze Młodsze Szczenię” od dwóch różnych sędziów.
b) Championat Polski Młodzieży – Podczas każdej z wystaw kynologicznych w kraju, sędzia ma uprawnienie do przyznania tytułu „Zwycięzca Młodzieży”, który stanowi podstawę do ubiegania się o tytuł „Championa Polski Młodzieży”. Przyznanie tego tytułu nie jest obowiązkowe i zależy od indywidualnej decyzji sędziego. Aby pies otrzymał tytuł „Championa Polski Młodzieży”, musi trzykrotnie uzyskać tytuł „Zwycięzca Młodzieży” od dwóch różnych sędziów.
c) Championat Polski – Podczas każdej z wystaw kynologicznych w kraju, sędzia ma prawo przyznania certyfikatu na „Wystawowego Championa Polski” (CWC). Psy i suki w każdej rasie mogą otrzymać te certyfikaty, jeśli uzyskają doskonałą ocenę z lokatą pierwszą w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej i championów, niezależnie od liczby konkurentów. Przyznanie tego tytułu nie jest obowiązkowe i zależy od decyzji sędziego. Aby pies mógł uzyskać tytuł „Wystawowego Championa Polski”, musi zdobyć trzy CWC od dwóch różnych sędziów.
d) Grand Championat Polski – Tytuł Grand Champion Polski może zostać przyznany psom i sukom, które mają zatwierdzony tytuł Championa Polski oraz zdobyły trzy CWC w klasie championów na międzynarodowych wystawach, wystawach championów i Światowych Wystawach organizowanych w Polsce, od tdwóch różnych sędziów. Nie ma wymogu odstępu czasowego między zdobyciem poszczególnych wniosków.
e) Championat Polski Weteranów – Na każdej z wystaw kynologicznych w kraju sędzia ma prawo przyznać tytuł Zwycięzca Weteran, który stanowi podstawę do ubiegania się o tytuł Championa Polski Weteranów. Przyznanie tego tytułu nie jest obowiązkowe i zawsze zależy od decyzji sędziego. Aby otrzymać ten tytuł, pies lub suka muszą trzykrotnie zdobyć tytuł Zwycięzca Weteran, przyznanego przez dwóch różnych sędziów.
26. CHAMPIONATY MIĘDZYNARODOWE FCE
a) Procedury nadawania wniosków CACIB na Międzynarodowego Championa. Psy (suki) z oceną doskonałą, lokatą pierwszą i wnioskiem CWC/CAC z odpowiednich klas konkurują o przyznanie CACIB poprzez porównanie. Po przyznaniu CACIB-u, sędzia wybiera drugiego doskonałego psa z tej samej klasy co pies, który otrzymał CACIB. Na podstawie tego porównania może zostać przyznany rezerwowy CACIB (r. CACIB). Przyznanie tytułu CACIB i r. CACIB jest decyzją sędziego i nie jest obowiązkowe.
27. ZASADY ORGANIZOWANIA KONKURENCJI FINAŁOWYCH:
Konkurencje finałowe stanowią apogeum programu wystawy oraz stanowią niezwykle atrakcyjny punkt zarówno dla uczestników, jak i dla widowni, stanowiąc swego rodzaju finał wydarzenia. Są one przeprowadzane na każdej wystawie. W ringu powinny się znajdować wystarczająco duże tabliczki lub podia oznaczone cyframi „1”, „2”, „3” i „4”, aby sędzia mógł wyraźnie wskazać cztery najlepsze psy w sposób widoczny dla publiczności.
28. Obowiązkowe konkurencje:
a) Najpiękniejszy Junior Wystawy:
Na etapie wyboru uwzględniane są psy i suki, które zdobyły miano „Najlepszego Juniora w Rasie” w trakcie danej wystawy. Z każdej grupy sędzia wybiera od 0 do 3 finalistów, lecz bez przypisywania im konkretnych lokat. Po zakończeniu tego etapu we wszystkich grupach prezentowanych w danym dniu wystawy, finaliści powracają na ring, gdzie sędzia wybiera i klasyfikuje na lokatach 4 psy.
b) Zwycięzca Grupy:
W rywalizacji o ten tytuł biorą udział psy i suki, które na danej wystawie zdobyły miano „Zwycięzcy Rasy” oraz należą do tej samej grupy ras zgodnie z podziałem FCE. W ringu honorowym, wskazanym przez organizatora, sędzia jednoosobowo dokonuje wyboru, przyznając miejsca od pierwszego do czwartego.
c) Najpiękniejszy Pies Wystawy (BIS – Best in Show):
W rywalizacji o ten zaszczytny tytuł uczestniczą laureaci poszczególnych grup. W ringu honorowym, wyznaczonym przez sędziego, dokonuje się jednoosobowy wybór, przyznając miejsca od pierwszego do czwartego.
29. Aby wzbogacić atrakcyjność wystawy, organizator może także zorganizować dodatkowe konkursy.
30. W sytuacji, gdy wystawca zachowuje się niewłaściwie, szczególnie gdy:
a) Nieuprawnione osoby wchodzą na ring bez zgody sędziego lub zachęcają psa z zewnątrz,
b) Zachowanie psa zakłóca inne prezentacje lub grozi atakiem na inne psy,
c) Wystawca kłóci się z sędzią,
d) Odmawia przyjęcia oceny lub opuszcza ring przed jej wręczeniem,
e) Samowolnie zmienia ustaloną przez sędziego kolejność lokat,
f) Wygłasza niegrzeczne uwagi wobec sędziego, innych wystawców lub osób obecnych,
sędzia ma prawo zdyskwalifikować psa. Po takiej sytuacji sędzia powinien sporządzić pisemne
zawiadomienie opisujące incydent, które następnie przekazuje organizatorowi wystawy.
Po wystąpieniu takich incydentów, organizator wystawy może podjąć decyzję o zawieszeniu uczestnictwa wystawcy w przyszłych wystawach lub nawet o całkowitym jego wykluczeniu.
31. OBOWIĄZKI WYSTAWCÓW
a) Wystawca jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu i przepisów obowiązujących na wystawie.
b) Wystawca psa nie powinien inicjować rozmowy z sędzią.
c) Właściciel odpowiedzialny jest za zachowanie się osoby prowadzącej jego psa w ringu (wystawcy)
d) W przypadku, gdy ktoś został wykluczony z Stowarzyszenia lub zawieszony w prawach członka, nie jest mu wolno prezentować psa na wystawie. W takiej sytuacji odpowiedzialność za działania na wystawie spoczywa na właścicielu psa.
e) Wystawca musi być obecny na ringu do oceny zgodnie z ustalonym harmonogramem. Powinien wziąć udział w ewentualnej prezentacji zwycięzców oraz w konkurencjach, na które zgłosił swoje psy. Ponadto, jest zobowiązany do uczestnictwa w finałach z psami, które zdobyły odpowiednie tytuły.
f) W trakcie oceny psa na ringu, osoba prowadząca psa musi mieć przyczepiony na widocznym miejscu numer startowy odpowiadający temu psu, który jest aktualnie oceniany. Numer startowy musi być aktualizowany przy każdej zmianie psa podczas prezentacji.
g) Wystawca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za zgłoszonego psa.
h) Właściciel psa, który wystawia go na wystawie, ma obowiązek przestrzegania przepisów bezpieczeństwa, aby zapobiec przypadkom pogryzienia ludzi i innych psów. Jest odpowiedzialny za wszelkie szkody lub wypadki spowodowane przez swojego psa, zgodnie z prawem cywilnym.
i) Na obszarze wystawy, osoba prezentująca psa ma obowiązek trzymać go na smyczy.
j) Z wyjątkiem ostatecznej decyzji sędziego, wszelkie protesty i roszczenia należy przedstawić na piśmie i złożyć w sekretariacie wystawy.
32. TOWARZYSZĄCE IMPREZY
Na wystawach każdego typu mogą odbywać się dodatkowe wydarzenia, takie jak prezentacje szkolenia psów czy defilady.
33. POKAZY
W celu promocji, na każdej wystawie możliwe jest zorganizowanie prezentacji psów rasowych. Podczas tych pokazów nie przeprowadza się oceny zwierząt. Sędzia, który bierze udział w prezentacji, przedstawia psy różnych ras, omawiając ich pochodzenie, historię oraz potencjalną użytkowość
Regulamin wchodzi w życie z dniem 12.04.2024 roku